czwartek, 23 czerwca 2016

RADOMSKI CZERWIEC '76

Przeprowadzka do Radomia pozwoliła mi bliżej poznać historie tego regionu. Ostatnio całe miasto zaangażowane jest w obchody "Radomskiego czerwca '76". W Radomiu miały wtedy miejsce strajki robotników. 25 czerwca 1976 roku doszło do zamieszek na ulicach Radomia. Około 20 tys. ludzi wyszło na ulice, w tym pracownicy 33 przedsiębiorstw oraz studenci. 
Bezpośrednim powodem zamieszek było przedstawienie 24 czerwca 1976 roku w sejmie przez premiera Piotra Jarosiewicza projektu członka Rady Państwa posła Edwarda Babiucha przewidującego drastyczne podwyżki cen żywności: mięsa i wędlin średnio około 69%, masła i serów o 50%, cukru o 100%, ryżu o 150%, warzyw o 30%, które miały wejść w życie trzy dni później. 


Z powodu nieuwzględnienia Radomia w planach operacyjnych na miejscu zdarzeń nie było wystarczającej ilości milicji. W związku z tym na miejsce skierowane zostały jednostki ZOMO z Lublina, Łodzi, Warszawy i Kielc. Drogą powietrzną przetransportowano również pododdziały z Wyższej Szkoły Oficerskiej Milicji Obywatelskiej w Szczytnie. 
Łącznie do spacyfikowania demonstracji i zamieszek skierowano 1543 funkcjonariuszy. Przeprowadzono masowe aresztowania demonstrantów jak i przypadkowych przechodniów. Zatrzymanych brutalnie bito i kopano przeprowadzając przez tzw. ścieżki zdrowia. 


W trakcie walk ulicznych zginęły dwie osoby: Jan Łabęcki i Tadeusz Ząbecki. Trzecią ofiarą śmiertelną był 27-letni Jan Brożyna pobity przez milicjantów dzień wcześniej. Śmiertelną ofiarą był również ks. Roman Kotlarz. 

W związku z 40 rocznicą strajków w Radomiu organizowanych jest wiele wydarzeń upamiętniających tamte dni. Między innymi:

19 czerwca odbył się koncert pod nazwą "RADOMSKI CZERWIEC WOLNOŚCI"


Wystąpiły takie gwiazdy jak zespół Dżem, Oddział zamknięty, Kult, Kortez, Kękę, Kobranocka, Stanisław Soyka oraz Krystyna Prońko. 


Z okazji Czerwca '76 w radomskim browarze Czarny Kot pojawiło się piwo z etykietą kolekcjonerską. 


W wielu punktach można też nabyć pamiątkowe koszulki z takim oto nadrukiem. Na teranie Radomia, a dokładnie na skrzyżowaniu ulic Żeromskiego i 25 czerwca obok pomnika upamiętniającego robotnicze strajki powstaje także mural, czyli malowidło ścienne. Autorzy muralu wytypowani zostali w konkursie. 


Jak wam się podoba? Tak się składa, że mieszkam dokładnie w tym bloku. Osobiście jestem zachwycona tym pomysłem. 
Jeśli chodzi o obchody Czerwca '76 to przed nami jeszcze oficjalne odsłonięcie muralu (24 czerwca) oraz


A tak było na koncercie:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz