niedziela, 22 stycznia 2017

Pasja - jak ją w sobie odnaleźć?

Z własnego doświadczenia wiem, że pasja pozwala wyjść człowiekowi z cienia. Pasja buduję nas od środka. Sprawia, że nawet w najtrudniejszych momentach potrafimy się odciąć od świata i znaleźć w sobie coś pozytywnego. 
Nie lubimy się przyznawać do słabości. Wolimy wtedy schować się w cieniu i nie wchodzić nikomu w drogę. Wstydzimy się słabości, ale też wstydzimy się niekiedy naszych mocnych stron. Boimy się krytyki, zbyt wysokiej oceny albo zignorowania. 
Tylko czy w takim wypadku warto z pasji zrezygnować?

Wiele osób nie potrafi określić swoich upodobań i hobby. Uważają, że ich pasje to wyjścia ze znajomymi, imprezowanie czy grzebanie w internecie... Jest to ściśle związane z naszą samooceną. Nie podejmujemy nawet najmniejszych starań żeby sprawdzić czy mamy do czegoś predyspozycje. Już na starcie stwierdzamy, że nie damy sobie z tym rady i to nie dla nas. 
Każdą pasje trzeba wzmacniać i pielęgnować. Nikt z nas od razu nie nauczył się super rysować, świetnie śpiewać czy grać na jakimś instrumencie. Na każde zajęcie potrzeba czasu i odpowiedniego podejścia.
Lepiej powiedzieć, że się czegoś nie potrafi niż narazić się na ocenę innych. 
Dlatego właśnie coraz większa ilość ludzi swoim hobby nazywa telefon lub telewizor. Większą uwagę zwracamy na stereotypy niż na własne umiejętności i predyspozycje. Chcemy coś robić, ale do tego nie dążymy ze strachu przed porażką. 


To wszystko sprawia, że tak naprawdę wcale nie czujemy się spełnieni i zadowoleni z życia. Przed wyjściem do ludzi nakładamy maskę i udajemy, że wszystko jest w jak najlepszym porządku. 
Może jednak warto chociaż spróbować określić swoje mocne strony i sprawdzić czy taka forma spędzania czasu nam odpowiada. Dzięki nowym umiejętnością z łatwością możemy nawiązać nowe kontakty i dzielić nasze pasję z innymi ludźmi. A być może z czasem usłyszymy kilka miłych słów od ludzi którzy kiedyś zaniżali naszą samoocenę. 


 Jak odnaleźć swoją pasję ? 

1. Decyzje.

Warto odpowiedzieć sobie na pytanie: Czym motywujesz się w podejmowaniu decyzji? Bierzesz wtedy pod uwagę swoje realne potrzeby, czy sugerujesz się presją społeczeństwa? 
Kiedy uda Ci się wyjśc spod przymusów i nakazów staniesz się bardziej autentyczny. Tylko wtedy jest możliwe stworzenie wolnej przestrzeni do pojawienia się pasji. Pasja nie może być czymś wymuszonym i udawanym. 


2. Moje cechy i charakter.

Warto przeanalizować swoje środowisko, własne przekonania i plany na przyszłość. Możesz w tym momencie zwrócić się do kogoś bliskiego. Obiektywny obraz siebie pozwala poznać kilka perspektyw. 

3. Pytanie autorefleksyjne.

Odpowiedz sobie na pytanie: W jakim momencie swojego życia czułaś największe zadowolenie? Co wtedy robiłaś? Co Cię wzrusza? Jakie przedmioty w Twoijm domu sa dla Ciebie cenne? Jak możesz przenieść na inne dziedziny życia wartości, które dają Ci szczęście?


4. Co kochasz robić?

Zastanów się jakie czynności najbardziej pochłaniają Twój czas, czemu poświęcasz największą uwagę? Jakie czynności mogłabyś wykonywać nawet bez finansowej rekompensaty? Warto pomyśleć tu o swoich marzeniach. Kim chciałaś być w przyszłości? 
Byś może w tych odpowiedziach znajdziesz czynność, która mogłaby zamienić się w pasję.

5. Otaczaj się wszystkim tym, co pobudza Cię do działania.

Dobrym sposobem na odnalezienie w sobie pasji jest stworzenie sobie pozytywnego środowiska. Otaczaj się jak największą ilością pozytywnych bodźców. Mnie osobiście do działania inspiruje np. moja ulubiona muzyka, zapalone świece, a czasem nawet zwykłe porządki. 


6. Nie bój się działać.

Nie poddawaj się na starcie. Porażki przyjmuj jako wyzwanie do pokonania. Uważasz, że potrafisz fajnie rysować? Weź do ręki ołówek i próbuj ... raz, drugi, trzeci... Nie wyrzucaj niczego. Po stworzeniu kolejnego rysunku sama zauważysz, że jest znacznie lepszy od poprzednich :)
Sama sobaczysz jak świetnie radzisz sobie z podjętymi wyzwaniami i trudnościami. 

 
7. Spotykaj ludzi z pasjami. 

Ucz się od innych, spędzaj z nimi czas i pochłaniaj ich pasje. Osoby pozytywnie zakręcone, pełne pasji i chęci do działania zarażają nas swoją energią. 

 
W moim życiu zainteresowania pojawiły się stosunkowo wcześnie. Sama do końca nie potrafię wytłumaczyć w jaki sposób. 
Wzięłam do ręki kartkę, ołówek i małymi krokami się zaczęło. 
Muzyka towarzyszyła mi od zawsze. Nauka gry na gitarze wcale nie była taka łatwa. Szczerze powiem, że było kilka momentów, kiedy gitara lądowała w kącie. Miesiąc, dwa ... pół roku i jakoś się udało. Wiele czasu poświęcałam na rysowanie, pisanie wierszy, pamiętnika, granie. Wszystko to sprawiło, że wybrałam szkołę jaką wybrałam i teraz jestem kim jestem. Z szarej myszki wyszłam do ludzi i zaczęłam działać. Kilka lat w wolontariacie także wzbogaciło moje pasje. Codzienne przebywanie z ludźmi pełnymi energii i poznawanie nowych rzeczy. Wiele się nauczyłam, a pomaganie innym weszło w krew.
Po jakimś czasie okazało się, że pasja może być też sposobem na wzmocnienie swojego budżetu. 
Nic łatwo nie przychodzi... A jak widzicie po moim blogu, w wielu rzeczach można znaleźć ispirację do stworzenia czegoś fajnego. 

Szukajcie a znajdziecie ... nie bójcie się pytać i prosić o pomoc.
 

1 komentarz:

  1. Masz całkowitą rację :). Jeżeli chodzi o mnie mi moja pasja często ratowała tyłek w postaci znalezienia pracy, bo dzięki niej nawiązywałam kontakty. Teraz moje życie się nieco ustabilizowało i postanowiłam zacząć się rozwijać pod różnymi aspektami...

    OdpowiedzUsuń