niedziela, 5 lutego 2017

Hiperrealizm ludzkiego ciała ... Ron Mueck

Ron Mueck urodził się w 1958 roku w Melbourne. Jest to australijski hiperrealistyczny rzeźbiarz pracujący obecnie w Wielkiej Brytanii. Karierę rozpoczął od tworzenia modeli modeli i kukiełek dla telewizji dziecięcej i filmów. 

W Londynie założył własną firmę, przygotowującą fotorealistyczne rekwizyty i animatronics dla przemysłu reklamowego. 

W roku 1996 rozpoczął On współpracę z z matką swojej żony, Paulą Rego tworząc niewielkie figurki będące częścią pracy jaką wystawiała w Hayward Gallery. W ten właśnie sposób poznał Charlesa Saatchi. Prace Rona wywarły na nim tak ogromne wrażenie, że z  czasem zaczął je kolekcjonować. W rezultacie doprowadziło to do stworzenia dzieła, które przyniosło Ronowi ogromny rozgłos. Była to praca zatytułowana "Dead dad" (Martwy ojciec). Praca ta została włączona do wystawy Sensation w Royal Academy w 1997 roku. Do jej stworzenia Mueck wykorzystał silikon i inne materiały. Rzeźba była dość kontrowersyjna, ponieważ przedstawiała zwłoki ojca Muecka, zredukowane do dwóch trzecich realnej wielkości. 

Rzeźby Muecka wiernie odtwarzają najdrobniejsze szczegóły ludzkiego ciała, jednocześnie przedstawiając je w zmienionej skali (nienaturalnie powiększone lub zmniejszone) co stwarza niepokojący wizualny efekt. 

W roku 2002 Jego rzeźba "Pregnant Women" (Kobieta w ciąży) została zakupiona przez National Gallery of Australia za 800 ty. dolarów australijskich. 


A oto najsłynniejsza rzeźba ... "Dead dad"
Jest wiele prac Muecka, które wywołują w nas dziwne emocje ... zobaczcie sami. 

"MASK III"


"MAN O A LILO""BIG MAN"


"A GIRL"


"BOY"


"BIG BABY" , "BIG BABY III"


"MASK"


"MASK II""GIGANT GIRL"


"OLD WOMEN IN BED"


"MAN UNDER CARDIGAN"


"TWO WOMEN""STANDING WOMAN"


"IN BED" 
"SEATED WOMAN"


"SPOONING COUPLE""ANGEL"


"COUPLE UNDER AN UMBRELLA"


"WILD MAN"


"MAN IN A BOAT"


"YOUNG COUPLE"


"WOMAN WITH STICKS"


Pracownia artysty też wygląda imponująco.
Coś niesamowitego ... Możecie też obejrzeć kilka filmików związanych z Jego pracami. Jest na co popatrzeć. Praca artysty od zaplecza ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz