środa, 20 stycznia 2016

Przybornik

Tak naprawdę od używanego sprzętu ważniejszy jest efekt końcowy pracy. Jakiś minimalny zestaw trzeba jednak posiadać. Zacznę więc od ołówków.
Mój podstawowy zestaw to ołówki grafitowe KOH-I-NOOR Progresso. Ołówki wykonane są z czystego grafitu połączonego spoiwem. Pokryte są bezbarwnym lakierem, przez co nie brudzą rąk. Zestaw zawiera ołówki 8B, 6B, 4B, 2B, HB oraz ołówek akwarelowy 4B. Cena za sztukę to około 2,40 zł.

Mogę polecić również ołówki KOH-I-NOOR 1500 oraz 1860. Cena za sztukę to około 1,50 zł.

Od czasu do czasu używam również pasteli. Ostatnio przypadły mi do gustu pastele w kredkach firmy Derwent. Można je stosować na mokro i na sucho. Są oprawione w drewno co sprawia, że są czystsze i łatwiejsze w użytkowaniu.

Cena takiego zestawu to koszt około 130-170 zł.

Dla kolorów bardziej intensywnych stosuje pastele olejne firmy Pentel. Cena za 25 sztuk to 10-15 zł.
Dla utrwalenia gotowej pracy polecam również fiksatywe. Obecnie używam fiksatywy Renesans. Jest ona przeznaczona do prac wykonanych ołówkiem, kredką, pastelą, węglem lub temperami. Wyprodukowana na bazie bezbarwnych żywic syntetycznych i rozpuszczalników, chroni kolory i zapewnia trwałość pracy. Zwiększa również połysk farb. Cena za 400 ml spray'u to około 25-35 zł. 

Teraz najważniejsze - papier. Osobiście preferuje bloki Canson w formacie A4 (cena około 18-24 zł) lub A3 (cena około 19-26 zł). Powierzchnia jest  fakturowana, odporna na wielokrotne wymazywanie i poprawki korekcyjne. 
Do tworzenia szkiców polecam blok szkicowy tej samej firmy. Cena formatu A4 to około 15-17 zł, formatu A3 17-19 zł. 
Sami musicie zdecydować jakie narzędzia będą dla was najbardziej praktyczne. W zależności od tego co lubicie rysować i jakimi technikami. Miłej zabawy :)

1 komentarz:

  1. Fajnie, że nie skupiasz się tylko na pokazywaniu tego co robisz tylko inspirujesz innych oraz pokazujesz jak i na czym zacząć :), to bardzo przydatne ;]

    OdpowiedzUsuń