poniedziałek, 1 sierpnia 2016

1 SIERPNIA 1944 ....


1 sierpnia 1944 Armia Krajowa zorganizowała przeciwko wojskom niemieckim okupującym Warszawę wystąpienie zbrojne. Przez 63 dni oddziały powstańcze prowadziły samotną walkę z przeważającymi siłami niemieckimi, zakończoną kapitulacją 3 października 1944. 
W trakcie dwumiesięcznych walk straty wojsk polskich wyniosły ok. 16 tys. zabitych i zaginionych, 20 tys. rannych i 15 tys. wziętych do niewoli. 
W wyniku ostrzału artyleryjskiego, ciężkich warunków bytowych oraz masakr urządzonych przez oddziały niemieckie zginęło od 150 tys. do 200 tys. cywilnych mieszkańców stolicy. 

W wyniku walk zniszczeniu uległa większość zabudowy lewobrzeżnej Warszawy, w tym setki bezcennych zabytków oraz obiektów o dużej wartości kulturalnej i duchowej. 

Powstanie warszawskie zostało rozpoczęte zbrojnym wystąpieniem oddziałów Armii Krajowej 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17.00 (tzw. godzina "W").

Plan powstania został opracowany przez komendanta Okręgu Warszawskiego AK, pułkownika Antoniego Chruściela "Montera". Przyjęto w nim założenie, że oddziały polskie będą w stanie prowadzić działania zaczepne przez 2-3 dni, a w razie niekorzystnego obrotu spraw będą mogły wytrwać w obronie maksymalnie przez 14 dni (przy założeniu, że możliwe będzie uzyskane broni ze zdobyczy i zrzutów). Jak się jednak okazało w rzeczywistości walki trwały 63 dni. 

W stolicy możemy znaleźć wiele miejsc upamiętniających tamte wydarzenia. Jednym z nich jest "Pomnik Małego Powstańca" znajdujący się przy ulicy Podwale u zbiegu z ulicą Wąski Dunaj, przy zewnętrznym murze obronnym Starego Miasta w Warszawie. Pomnik zaprojektowany przez Jerzego Jarnuszkiewicza w 1946 roku. Odsłonięcie pomnika miało miejsce 1 października 1983. Rzeźba wykonana została z brązu. Przedstawia ona kilkuletniego chłopca w opadającym na czoło niemieckim stahlhelmie z orzełkiem i namalowaną biało-czerwoną opaską, w za dużych butach i płaszczu oraz pistoletem maszynowym przewieszonym przez ramię. 
Pomnik ustawiony został na pozostałościach ósmej baszty półokrągłej zewnętrznego obwodu murów obronnych Starego Miasta. 


A oto kilka muzycznych akcentów z wczorajszego koncertu zespołu Lustro na radomskich fontannach. Piosenki z tamtych lat w nieco innych aranżacjach. 

I mimo, że nie nosimy na rękach opasek, nie malujemy haseł na ścianach i nie nosimy wpiętych w koszulki znaczków .... PAMIĘTAMY i pamiętać będziemy. 
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz