czwartek, 9 marca 2017

Jak zwiększyć swoją kreatywność?

Każdy chyba wie czym jest kreatywność i na czym polega. Nie jest to jednak takie oczywiste. 
Jesteśmy gotowi do tworzenia, analizowania i szukania nowych rozwiązań. W kreatywności o to przecież chodzi. Jednak niektórzy uważają, że kreatywność to też pomysły bezsensowne. Tylko czy w kreatywności chodzi o ilość czy o jakość?


Kreatywny czyli jaki ? Twórczy ? Czym więc jest twórcze myślenie?
Twórcze myślenie to proces umysłowy pociągający za sobą powstawanie nowych idei, koncepcji lub powiązań z istniejącymi już ideami i koncepcjami.
Jesteśmy kreatywni nawet jeśli inspirujemy się pomysłami innych. Awangardowi artyści też przecież opierali się na dziełach swoich poprzedników. 
Kreatywni możemy być w każdej dziedzinie, nie tylko w sztuce. Każdy z nas ma jednak kreatywność rozwiniętą w innym stopniu. 


Wszystko zależy od tego, czy nasza kreatywność nie zostanie zablokowana. 
W szkole uczono nas myślenia wedle "klucza". W pracy wszelkie popełnione błędy związane z naszymi pomysłami nie są nagradzane lecz karane. Więc po co być kreatywnym ? Lepiej bezpiecznie działać wedle schematu.
Kreatywność może być niszczona przez atmosferę, krytykę ... Jest wiele czynników. Wbrew pozorom kreatywność zabija też praca grupowa. 
Ludzie w grupie często tłumią swoje pomysły, ulegają wpływowi grupy. 
Jest to tak zwana autocenzura. Niszczymy własne opinie na rzecz opinii większości. 


Tak więc, jak zwiększyć naszą kreatywność ? 

Najpierw warto znaleźć przyczynę jej ograniczenia. Jeśli sami przyjmniemy, że nie jesteśmy kreatywni, to nic i nikt nie będzie miał wpływu na nasz rozwój. 
To właśnie nasza samokrytyka może działać na nas destrukcyjnie. 
Dobrym sposobem jest wykonywanie zadań zmuszających nasz mózg do myślenia. Ważne, żeby nie stawiać sobie zbyt wysokiej poprzeczki. Samorozwój w tym przypadku ma być zabawą, nie rywalizacją. W przypadku pobudzenia kreatywności dobrą metodą jest burza mózgu. Znana jest też metoda Edwarda de Bono, metoda sześciu kapeluszy. Polega ona na spojrzeniu na problem z sześciu różnych perspektyw (emocje, fakty, podejście optymistyczne i pesymistyczne).
Jednak nic tak nie motywuje do działania jak odpowiednie podejście. Stworzenie sobie odpowiednich warunków pracy, odpowiednie podejście do samego siebie. 
Skoncentrowanie scałej swojej energii na możliwościach, a nie na zagrożeniach i obawach. Pewność siebie w tym wypadku jest bardzo wskazana. 


Kreatywne może być nie tylko malowanie, granie na instrumencie, robienie zdjęć. Kreatywne może być nawet robienie zakupów czy sprzątanie. 
Postrzegajmy siebie jako kreatywnych, a kreatywność sama zadziała.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz