czwartek, 15 czerwca 2017

Plac zabaw ... film z drastycznym przesłaniem.

Nie mogłam przejść obojętnie obok tego filmu. Już dawno widziałam zwiastun. Dziś postanowiłam obejrzeć. I jestem w szoku. Myślałam, że nie wpadnę już na bardziej makabryczny film niż "Bejbi Blues". A jednak... Tak więc film "Plac zabaw" zdecydowanie dla widzów o mocnych nerwach.Film opowiada o grupie dzieci, które właśnie kończą szkołę podstawową. Jest to właściwie jeden dzień z ich życia. Troje głównych bohaterów i ich historie. Niewinne spotkanie, które niesie za sobą szereg tragicznych konsekwencji. Film mocno zapada w pamięć ... Poznajemy trzy postacie ...


Gabrysia ...Dziewczynka z dobrego domu... grzeczna, miła i dobrze się ucząca.

Szymek ...


Chłopiec mieszkający w ciasnym mieszkaniu wraz z niepełnosprawnym ojcem. 

Czarek ...


Bieda, uboga dzielnica i malutki, wiecznie płaczący brat w pokoju.

Obserwujemy codzienne życie każdego z nich. Nikt się nie uśmiecha, nikt nie rozmawia ze sobą w sposób odpowiedni do ich wieku. Dialogi pełne są agresji.
Gabrysia, pulchna dziewczynka szuka w sobie swojej kobiecości. Dlaczego w pewnym momencie filmu duszkiem wypija wrzątek? W chwili przygotowań do apelu szkolnego zostaje przyłapana przez swojego ojczyma naga w łazience. Mężczyzna nie mówi nic... bez słowa patrzy. 


Szymon, na pierwszy rzut oka opiekuńczy syn. Wykonuje wszystkie obowiązki związane z opieką nad ojcem. Nagle jednak, zupełnie bez powodu wymierza mu ciosy w twarz... W szkole jest ulubieńcem klasowym... Wszystko to skrajne. 

Czarek dzieli pokój z malutkim bratem. starszy brat traktuje go jak śmiecia. Sam Czarek też nie sprawia wrażenia grzecznego chłopca. W drodze do szkoły głodnego psa wabi mięsem i nagrywa telefonem. Robi to tylko po to żeby czerpać z tego satysfakcję. 

Brak w tym wszystkim empatii, zrozumienia i szacunku... Film pokazuje, że nawet z nudów jesteśmy w stanie ... No właśnie. Co młody człowiek jest w stanie zrobić z nudów? Jak wiele jest w stanie poświęcić dla uwagi rówieśników, dla zasłynięcia. Film pozostawia wiele niewiadomych na które sami musimy sobie odpowiedzieć. I to w takich filmach lubię najbardziej.

Najważniejsze szczegóły zostawię dla tych którzy jeszcze nie widzieli filmu.  

A oto zwiastun ...Brak komentarzy:

Prześlij komentarz