poniedziałek, 1 lutego 2016

Pop-art

Zacznijmy od tego czym jest "pop-art". Jest to kierunek sztuki współczesnej, którego twórcy używają form dobitnych, uproszczonych, nawiązujących do środowiska wielkomiejskiego. Jest to tzw. sztuka popularna, powszechna. Charakteryzuje się on zaskakującą różnorodnością technik, tematyki (np. puszki konserw, kanapki, butelki coca-coli), prostotą i świadomym lekceważeniem tradycji rzemiosła w sztuce. Obrazom towarzyszą często efekty świetlne i dźwiękowe.
Pop-art narodził się w latach 1950-1960 w Anglii i USA, we Francji, z uwagi na swój związek z codziennością, był nazywany nowym realizmem. Najbardziej znani przedstawiciele pop-artu to A. Warhol, P. Blake i R. Lichtenstein.

W kwestii teorii to tyle. Przejdźmy teraz do praktyki. Sama podjęłam się stworzenia czegoś w tym stylu.


A teraz jedne z najbardziej popularnych prac wykonane w tym stylu.

Skoro pop-art wykorzystany został w sztuce nie może go zabraknąć również w aranżacji wnętrz. Aranżacja sama w sobie to też forma sztuki. W stylu pop-art królują mocne kolory, wyraźne wzory i tworzywa sztuczne. Nie wymaga on dużych nakładów finansowych, a taka stylizacja wprowadza do mieszkania sporą dawkę optymizmu. Oto kilka przykładów.

Głównym założeniem koncepcyjnym jak widać jest przenoszenie popularnych wzorów reklam, komiksów i kultowych obrazów na elementy aranżacji wnętrz. Reprodukcje ikon pop-kultury znajdują swoje miejsce w obrazach, poduszkach, kubkach.
Śmiało więc możemy powiedzieć, że sztuka otacza nas wszędzie i mamy z nią styczność każdego dnia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz